تاریخچه مؤسسه انتشارات حکمت
«نشر تخصصی فلسفه» عنوانی است که برای مؤسسه انتشارات حکمت به خوبی صدق می‌کند. حکمت یکی از معتبرترین مؤسسات فرهنگی در زمینه تولید و نشر کتاب‌های علوم انسانی است که به‌طور تخصصی در زمینه فلسفه غرب، فلسفه اسلامی، عرفان، علوم و مطالعات اسلامی و نیز در زمینه‌های خاص اجتماعی فعالیت می‌کند. حکمت به‌طور رسمی از سال 1353 در محل اولیه مؤسسه واقع در منطقه بازار مرکزی تهران (کوچه حاج نایب) تأسیس شد. آثار عمده قبل از انقلاب این انتشارات در زمینه فلسفه اسلامی و به ویژه آثار متفکر شهید استاد مرتضی مطهری (ره) بود و پس از انقلاب نیز با معرفی و انتشار آثار علامه آیت‌الله سیدمحمدحسین طهرانی (ره) باب جدیدی را در عرضه کتب عرفانی و معارف معنوی گشود. به‌ دلیل نوع مخاطبان و مراجعان به انتشارات که عمدتاً از طبقه دانشگاهی‌اند و برای سهولت دسترسی، در اوایل دهه 60، حکمت به منطقه روبه‌روی دانشگاه تهران منتقل شد. این انتشارات باتوجه به تخصص مسؤلان و محققان همکار با آن، نسبت به هردو حوزه فلسفه غرب و اسلامی، اشراف ویژه‌ای دارد و کتاب‌های منتشره، هم از لحاظ محتوا و هم به جهت رفع نیازهای جامعه علمی از کیفیت ویژه‌ای برخوردارند.
زمان متوسط تولید هر کتاب در این مؤسسه با توجه به دقت‌ها و سخت‌گیری‌های فراوان در انتخاب موضوع، ویرایش و مراحل گوناگون تولید، تقریباً یک سال است. حوزه‌ای که این انتشارات به آن وارد شده، حوزه‌ای است که در سال‌های ابتدایی تأسیس این مؤسسه، حوزه‌ای دور و کمابیش ناشناخته در میان مخاطبان بود. انتشارات حکمت با تولید و چاپ کتبی رسمی در این زمینه توانست رفته‌رفته فلسفه و حکمت اسلامی را از زوایای پنهان بیرون آورد.
حکمت با همکاری اساتید برجسته و متخصص آغاز به کار کرده و فعالیت‌های خود را گسترش داده است و انتشار طرح‌های اساسی و گسترده در زمینه فرهنگ‌های فلسفی، فلسفه تطبیقی، فلسفه اسلامی و غرب چشم‌انداز وسیعی در جهت خلق و تألیف آثار ارزنده و اساسی در حوزه‌های مربوطه را در آینده نزدیک نوید می‌دهد.

نشانی: فروشگاه مرکزی: تهران، خیابان انقلاب، ابتدای خیابان ابوریحان، شمارۀ 94

تلفن: 66415879 – 66461292

نمابر: 66406505

پیام: 09394402251

ایمیل : hekmatpub@yahoo.com

نشانی تلگرام : hekmatpub

نشانی اینستاگرام hekmatpub